Jsou katastrofické filmy reálné?
Pro úvod specifikace, jaký druh katastrofických filmů mám na mysli. Nyní odložím stranou ty, kde se blíží dopad asteroidu či jiné nebezpečí z vesmíru. Místo toho se budeme soustředit na ty, které se zabývají katastrofami způsobenými převážně globálním oteplováním či lidskou činností.
Vzpomeňme jen na populární Den poté. Zde nastala nová doba ledová, a to zničující rychlostí. Zapomenout nesmíme ani na proudy ledového vzduchu, které se vždy náhle objevily a zmrazily vše, co jim stálo v cestě. Jedinou nadějí přeživších bylo dostat se na jih do Mexika. Je ale takováto situace reálná?
Odpověď je v krátkosti ne. I kdyby přišla nová doba ledová, rozhodně by nenastoupila ze dne na den. Příroda se nemění tak rychle. Trvalo by minimálně několik let, než by se teplota snížila na takovou úroveň, jakou popisuje film. Dále je třeba vzít v úvahu roční období. Film se odehrává v létě, takovéto teploty tedy nejsou fyzikálně možné.
A co ty prudké nápory mrazivého vzduchu, před nimiž museli naši hrdinové utíkat? Za prvé je nutno říci, že žádný takový efekt neexistuje. A i pokud by existoval, lidé by neměli šanci před ním utéci, neboť teplota se šíří vzduchem rychleji, než dokáže člověk běžet. Nebylo by tedy možno utéct.
Na závěr jsem nechala samotnou premisu filmu. Doba ledová zde nastala, jelikož díky tání ledovců, způsobeném globálním oteplováním, se jednak ochladily vody oceánu a jednak se změnil i směr oceánských proudů. Ve skutečnosti sice oceány fungují jako jakési zásobníky tepla, jejich role však není až tak velká, jak ji popisuje film. Nehledě na to, že ani rozpuštění všech ledovců by nemělo takový vliv na jeho teplotu. Navíc ačkoliv je pravda, že mořské proudy ovlivňují teplotu na pevnině (příkladem může být Golfský proud, který otepluje Evropu), není jejich vliv tak velký, jak uvádí film.
Dle katastrofických filmů s sebou globální oteplování přináší prudký nárůst katastrof, jako jsou tornáda, případně obří tsunami. A zatímco je fakt, že globální změny klimatu s sebou přinesou nárůst extrémnějších počasí, rozhodně to bude na hony vzdálené tomu, co nám katastrofické filmy ukazují.
Ano, globální změna klimatu je reálná. A rozhodně je třeba se na ni připravit a varovat před ní. Důležité je také podnikat kroky, které mohou vést k jejímu zpomalení. V tomto prokazují katastrofické filmy určitou službu, neboť varují běžné lidi (byť v poněkud přehnané variantě) co nás v budoucnu čeká, pokud nezměníme přístup k naší planetě.