Koně a boj proti blátu
Když se koně vrací do stájí z výběhů plní bláta, nemůžeme sáhnout po osprchování, jelikož by koně poté mohli nachladnout a onemocnět. Osvědčenou metodou jsou poté nejrůznější druhy čištění. Za nejvíce užitečný nástroj jest považováno kovové hřbílko. Není radno jej používat na všechna místa, pouze tam, kde koni neublížíme. Rozhodně ho nepoužíváme na nohy a hlavu koně! Železo by mohlo místo se slabou kůží značně poškodit a koni by mohla poranit kůži tak, že by tekla krev.
Nejlépe se tento druh hřbílka využívá na hřbet, břicho a záď našeho koně. Některým koním se to líbí natolik, že dělají ksichtíky, kterými vyjadřují svoji spokojenost. Následuje další kartáč, který bychom mohli využívat k přípravě našeho koně. Jedná se o tvrdý kartáč, jindy řečeno též rejžák. Ten obvykle používáme po přečištění koně hřbílkem a měkkým kartáčem. Pomáhá nám to vyčistit všelijaké místo nanesenými nečistotami, ale i tentokrát je stále dobré mít na paměti, že bychom mohli koni ublížit, pokud si nedáme pozor.
Posledním dobrým kartáčem pro očistu koně a jeho srsti je měkký kartáč, který se pohodlně používá během hřebelcování koně. Zatímco předešlé kusy čištění používáme hlavně na bláto a nelze jej použít na veškerá místa na těle koně, měkký kartáč lze použít na celé koňské tělo, čistí se lehounce, po každém tahu jej otřeme o gumové hřbílko a pokračujeme v tazích, nesmíme se bát přitlačit, koně to bolet nebude.
Čištění na koně není drahá věc, ale též je třeba dbát na hygienu. Pokud bychom použili jedno čištění na deset koní, může to nadělat neplechu, pokud by jeden z koní měl veš či jiného parazita, mohl by to přenést na druhého koně, aniž bychom chtěli. Použití jednoho čištění u dvou možná i třech koní by nemělo dělat neplechu, ale je třeba pamatovat na to, že stejně jako pokud člověk nazuje boty někoho cizího, tak schytá plíseň nohou nebo jinou vyrážku, tak se tak i stane v případě masivního používání jednoho čištění u více koní.