Jak zefektivnit úklid bytu
Velmi často žijeme v nepořádku a chaosu. Nejčastější příčinou je lenost a bezradnost. Necháme se tolik zavalit věcmi, že už pak nad nimi nemáme kontrolu. Některým lidem to takhle vyhovuje, ale chcete-li to změnit, odhodlejte se a nechce se inspirovat následujícím článkem.
Organizace a plánování
Zde vám pomůže minimalismus, neb vlastnit jen to, co opravdu potřebujete. Najděte pro každou věc svoje místo, ať pokaždé nemusíte složitě vymýšlet, jak to jen uložíte a poskládáte. Ušetříte si tím spoustu času.
Povrchní versus důkladný úklid
Rozházené věci, špinavé nádobí, mokré ručníky řešte ideálně každý den. Udržujte tento povrchní pořádek a tím si ušetříte práci, když budete chtít pořádat větší úklid. Důkladný úklid zahrnuje utírání prachu, vysávání, vytírání, mytí záchodu, vany i dřezu a měl by se pořádat tak jednou za týden. Jsou domácnosti, kde by se člověk bál položit hrnek na linku, že mu tam naskáčou bakterie a jsou takové, kde se projdete po chodbě a ponožky, které byli původně bílé, jsou černé.
Udělejte si rutinu
Pokud budete vždy postupovat stejně, například zleva doprava nebo odshora dolů, budete mít naprosto jasno, kde začít. Zvyšujete tak pravděpodobnost, že opravdu začnete a budete postupovat podle vnitřního návodu. Vytvořte si nějaký uklízecí play list a zase vám to o něco ulehčí práci.
Sežeňte si spolehlivé pomocníky
Každý má sadu oblíbených čistících prostředků, najděte si i vy ty své. Pro ekologický úklid doporučuji co nejvíce využít jedlou sodu a ocet, ovšem některé povrchy vyžadují i agresivnější prostředky. Pokud je budete mít stále po ruce a naučíte se je cíleně používat, můžete ušetřit peníze za zbytečné lahvičky. Určitě totiž nepotřebujete zvlášť čistič na koupelny a zvlášť na kuchyně nebo na okna v obýváku a okna v pokoji.
Zapojte ostatní členy domácnosti
Poslední radou je, ať rozdělíte úkoly i mezi děti. Ty se také ve svém životě budou muset naučit udržovat pořádek a čím dřív si na to zvyknou, tím lépe.