Jaký vliv má na člověka obezita
Již i v naší zemi se začínáme přidávat k trendu, kdy je valná část populace obézní. Obezitou se zde nemyslí mírná nadváha, která v některých situacích nemusí být až tak na škodu, nýbrž skutečná obezita s indexem BMI nad 30. A tato statistika se bohužel týká i dětí. Na vině je především nedostatek pohybu a kalorická, zároveň však nutričně chudá strava. Bohužel, většina lidí si neuvědomuje, jaké to pro ně bude mít dlouhodobé následky, zvláště pak pro děti, které jsou ještě ve vývinu.
V první řadě jsou zde kosti, které musí nést mnohem větší zátěž, než na jakou jsou stavěné. Mnohem snadněji se pak lámou a jsou náchylné například k osteoporóze. S tím se pojí samozřejmě i klouby, které musí pohybovat s mnohem větší masou. Časná artróza kolenních či kyčelních kloubů je pak jen logickým důsledkem. Bohužel, leckdy je pak jediným řešením nahrazení kloubu umělým.
Zvýšené je také riziko cukrovky. Jistě, i typ B je částečně dědičný, avšak mnohem častěji se projeví právě u obézních jedinců. S tím jsou pak spojené další nepříjemnosti, jako slábnoucí zrak, problémy se žílami i ledvinami, nutnost píchání inzulinu a mnohé další. Rozhodně není o co stát, a vyhnout se jí není tak těžké.
Opomenout nesmíme ani vliv na srdce a další vnitřní orgány. Ty jsou totiž v takovém případě v podstatě obaleny tukem, takže paradoxně najednou mají mnohem méně místa. To vidíme zejména u srdce, které najednou nemá dostatek prostoru, aby se při zvýšené námaze pořádně rozbušilo, nehledě na to, že najednou musí pumpovat krev do podstatně větší oblasti, a je tedy mnohem více namáháno.
Je tedy vidět, že rozhodně není o co stát. Ovšem vyhnout se tomu v dnešní době není tak snadné. Ačkoliv totiž žijeme fyzicky pohodlně, psychicky jsme téměř neustále vyčerpaní. Nemáme tudíž již sílu ani energii udělat něco, co absolutně není nutné. A bohužel, není příliš způsobů, jak to změnit.