Vše pro čistou vodu
Plavání ve vlastním bazénu je požitkem, který si dopřává stále více Čechů. Mít před domem na zahradě bazén dnes již nepředstavuje nadstandard, který si mohou dopřávat pouze lidé s vysokými příjmy, ale zcela běžnou věc. Bazény jsou totiž levnější než kdy jindy. Nejedná se však pouze o radost, ale s bazény je spojena i celá řada problémů nejčastěji souvisejících s vodou. Ta sice nemusí mít tak průzračnou barvu jako tichý oceán, ale rozhodně by měla být prosta jakýchkoliv nevítaných návštěvníků ve formě bakterií, respektive řas.
Chlór i kyslík
Abyste dosáhli dokonale čisté vody, budete muset sáhnout po chemii. Pro dezinfekci se využívá celá řada prostředků, ale nejefektivnější a zároveň nejlevnější jsou tablety obsahující chlór. Ne každý je ovšem používá, jelikož chlór krom likvidace bakterií také dráždí pokožku. A to i v menší koncentraci. Proto mnoho majitelů bazénů přešlo na sice dražší, ale nedráždivé kyslíkové přípravky, které fungují obdobně dobře. Krom dezinfekce je nutné také udržovat ideální pH vody. Jde to pomocí speciálních preparátů, které snižují či zvyšují kyselost a zásaditost vody.
Stěny
Na kvalitě vody se negativním způsobem mohou podepsat také pevné nečistoty jako jsou listí nebo mrtví brouci, které zavál do bazénu vítr. Ty samozřejmě lze nabrat pomocí síťky, ale mnoho z těchto nečistot se dostane až na dno a stěny, což není ve vašem zájmu. Proto je vhodné mít v základní výbavě i vysavač na čištění bazénů. S jeho pomocí jde odstranit tyto nečistoty snadno z povrchu bazénu i když je v něm napuštěná voda. Běžně se tyto vysavače prodávají v manuální, poloautomatické a plně automatické verzi. Samozřejmě, že manuální jsou nejlevnější, ale také se s nimi hodně nadřete. Plně automatické naopak nevyžadují prakticky žádnou účast majitele a čištění bazénů je s jejich pomocí hračka, ovšem stojí nemalé peníze.