Založení s.r.o.
Nebaví Vás práce, kterou děláte? Nejste tam spokojení? Pokud Vás vaše práce nebaví, jste unavení a otrávení, už jenom když ráno otevřete oči nebo se Vám dokonce při myšlence toho, že máte jít do práce dělá nevolno, tak to raději nedělejte. Ano, čtete dobře, pokud vás práce nebaví, raději jí nedělejte, protože když jste v práci nešťastní, tak z největší pravděpodobností jí ani neděláte pečlivě, nepodáváte takové výkony, což v některých profesích může být i nebezpečné. Příkladem takové profese může být lékař nebo řidič autobusu, protože nejenže zodpovídají sami za sebe, ale také mají zodpovědnost za ostatní. Samozřejmě takových profesí je nesčetné množství, to by byl opravdu dlouhý článek. Možná se teď sami sebe v duchu ptáte, co byste dělali jiného nebo jste dospěli k závěru, že jste vlastně spokojení tam, kde se aktuálně nacházíte. Žádná z těch možností není špatná.
Pokud jste se ale rozhodli, že byste chtěli ve svém pracovním životě něco změnit, ale ještě úplně nevíte, jak to udělat nebo máte nějakou vysněnou činnost, kterou jste toužili dělat odjakživa, ale báli jste se, že by to nevyšlo, co to přece jenom vyzkoušet? Založit si s.r.o. (společnost s ručením omezeným), konečně si splnit svůj sen? Že nevíte, jak na to? Nebo se bojíte, že to sami nezvládnete? Nevadí, můžete zkusit někoho přemluvit, aby do toho šel s Vámi. A teď Vám poradím, jak na to. Mimochodem věděli jste, že s.r. o. je asi nejpoužívanější forma podnikání v České republice? Vidíte, není to tak složité, jak se na první pohled zdá, hned ze začátku na Vás čeká papírování, ale toho se myslím bát nemusíte. Prvním krokem k úspěšnému založení s.r.o. je totiž sepsání Společenské smlouvy, a to v případě, jestli jste někoho přesvědčili, aby do toho šel s Vámi. Ale co dělat, když se Vám to úplně nepovedlo? Nevadí, v tom případě budete potřebovat tzv. Zakladatelskou listinu.
Pokud si nevíte rady, jak to přesně sepsat, tak Vám pomůže právník. V každém případě, sepsání písemně je nezbytné a musí to být notářsky ověřené. Jenom takové připomenutí, pokud se rozhodnete smlouvu napsat sami, tak musí tam být uvedený přesně název smlouvy, nejen „Smlouva“. Když už máte sepsanou a ověřenou smlouvu, můžete vložit kapitál, pokud máte alespoň jednu korunu, můžete začít podnikat, takže ano, může to zkusit opravdu každý. Myslím, že v dnešní době se spíše vyplácí na bankovní účet, ale hotově to také není žádný problém. Jelikož budete „svým vlastním pánem“, budete potřebovat živnostenské oprávnění. Ano, takže další placení. Od doby, kdy jste se rozhodli firmu založit, budete pořád platit, ale nebojte se, když budete šikovní, vrátí se Vám to. Nezapomeňte na název firmy. Budete ho potřebovat pro zapsaní do obchodního rejstříku. Pozor! V tuhle chvíli ještě nemáte veškeré pravomoci, protože před zapsáním do rejstříku, musíte předložit návrh. Nyní si můžete zřídit například firemní účet nebo podepsat nájemní smlouvu na prostory, ve kterých budete mít svou vlastní kancelář. Až budete zapsaní v obchodním rejstříku, nezapomeňte se registrovat na finanční úřad, abyste mohli platit daně. Je toho ještě docela hodně, co byste měli vědět, ale myslím si, že tohle je do začátku to nejdůležitější. Nebojte se, určitě to zvládnete, když to zvládlo takových lidí před Vámi.